הרצת המערכת, חימום המערכת וסדר ההדלקה והכיבויהרצת מערכת השמע

פריטי ציוד חדשים למערכות שמע זקוקים לזמן הרצה מסוים, לפני שהם נשמעים במיטבם.

זה נכון לכל פריטי הציוד, רמקולים, מגברים, כל הציוד האלקטרוני (נגנים וממירים)  –  וגם כבלים.

יש יצרנים הנוקבים בזמן הרצה מומלץ לציוד שלהם  –  בעוד יש יצרנים שלא נוקבים זמן כזה.

למרבית פריטי הציוד, זמן ההרצה יכול לנוע בין 100 שעות, לפחות  –  ועד שבועיים. לרמקולים זמן ההרצה יכול להגיע עד 1,000 שעות.

ההרצה נעשית על ידי זה שמנגנים מוזיקה דרך המערכת. כאשר לא מאזינים למוזיקה, רק מריצים את המערכת  –  אפשר לנגן את המוזיקה בעוצמה נמוכה, או נמוכה מאד.

אפשר לנגן תקליטור (דיסק, CD) כאשר הוא בלולאה אינסופית (חוזר על עצמו שוב ושב). במקרים כאלה, חשוב להחליף כל כמה שעות לדיסק אחר, עם מוזיקה שונה לחלוטין, רצוי מוזיקה בסגנון שונה לחלוטין.

יש גם תקליטורים שנועדו במיוחד להרצה. תקליטור מומלץ לצורך זה הוא: Irrational, But Efficacious

יש אנשים הנוהגים להריץ את הרצועה המתאימה בדיסק זה אחת לשבוע, כדי "לרענן" את מערכת השמע.

כמובן, אפשר להאזין למוזיקה וליהנות מהאזנה למוזיקה לכל מערכת, החל מהרגע בו היא מורכבת ומחוברת. אפשר גם ליהנות מהאזנה למוזיקה דרך המערכת גם בתקופת ההרצה שלה. העניין הוא שהמערכת תישמע במיטבה רק לאחר תום ההרצה שלה.


חימום המערכת

כל המכשירים האלקטרוניים למערכת השמע (מגברים, נגנים וממירים) דורשים זמן חימום מסוים, לפני שהם נשמעים במיטבם.

אמנם המערכת תנגן מיד עם הדלקתה, או במקרה של מגברי שפופרות, כדקה עד שתי דקות מרגע ההדלקה. המערכת תנגן וניתן לשמוע מוזיקה דרכה. ניתן גם ליהנות מההאזנה למוזיקה כאשר המערכת קרה, אבל נדרש זמן חימום על מנת שהמערכת תישמע במיטבה.

יש יצרנים הנוקבים בזמן החימום המומלץ לציוד שלהם  –  בעוד יש יצרנים שלא נוקבים זמן כזה.

קיימים כמה כללי אצבע.

לקדם-מגברים, נגנים וממירים המבוססים על מצב-מוצק (Solid State - טרנזיסטורים ומעגלים משולבים), פעמים רבות זמן החימום נע בין מספר שעות ועד 48 שעות. לכן, אנשים רבים נוהגים לא לכבות כלל ציוד כזה במערכת השמע. בדרך כלל, צריכת ההספק שלהם מרשת החשמל ברוגע (כאשר הם לא מנגנים מוזיקה), היא נמוכה, יחסית. גם הבלאי של ציוד כזה בהפעלה רצופה הוא נמוך יחסית. בדרך כלל, התיקונים של ציוד כזה אינם יקרים מאד, ביחס לעלות הציוד. במקרה זה, הבחירה היא בין איכות צליל מיטבית על ידי השארת הציוד דולק כל הזמן  –  לבין חיסכון מסוים בצריכת החשמל וכן חסכון אפשרי מסוים בבלאי, על יד כיבוי הציוד בין השמעה להשמעה.

למגברי הספק המבוססים על מצב-מוצק השיקולים מעט יותר מורכבים. יש מגברי הספק הפועלים ב-Class B או Class AB, שאינם מתחממים במידה משמעותית כאשר הם במצב רוגע (כאשר הם דולקים, אבל לא מנגנים מוזיקה). כמו כן, במגברי הספק, פעמים רבות זמן ההתייצבות של המגבר הוא ארוך יותר מאשר בקדם-מגברים. בנוסף, ברגע הדלקת המגבר, יש זרם טעינה גבוה של הקבלים האלקטרוליטיים בספק המתח של מגבר  –  אשר אינו תורם לאורך החיים של הקבלים ושל ספק מתח (אם כי יש מגברים בהם קיים מעגל להגבלת זרם הטעינה ברגע ההדלקה). לכן, לגבי מגברי הספק כאלה, השיקולים דומים לשיקולים לגבי קדם-מגברים  –  הבחירה היא בין איכות צליל מיטבית על ידי השארת הציוד דולק כל הזמן  –  לבין חיסכון מסוים בצריכת החשמל וכן חסכון אפשרי מסוים בבלאי, על יד כיבוי הציוד בין השמעה להשמעה.

יש מגברי הספק המבוססים על מצב מוצק הפועלים ב-Class AB המתחממים במידה די משמעותית, גם כאשר הם ברוגע. בנוסף לצריכת הזרם הגבוהה יותר שלהם, הטמפרטורה הגבוהה גורמת לבלאי גבוה יותר, בעיקר של הקבלים האלקטרוליטיים. מגברים כאלה עדיף לכבות למשך הלילה, אבל לא לכבות בהפסקות של מספר שעות בין האזנה להאזנה בשעות היום.

לגבי מגברי הספק המבוססים על מצב מוצק הפועלים ב-Class A. מגברים כאלה צורכים הספק רב,יחסית, מרשת החשמל  –  גם ברוגע (כאשר הם דולקים, בלי לנגן מוזיקה). הם גם מתחממים מאד. זמן החימום המומלץ למגברים כאלה הוא בדרך כלל בסביבות שעה אחת. גם מגברים כאלה עדיף לכבות למשך הלילה.

לקדם-מגברים, נגנים וממירים המבוססים על שפופרות, או שבהם יש גם שפופרות, זמן החימום המומלץ הוא לפחות שעה אחת. לשפופרות כאלה (שפופרות לאותות נמוכים, להבדיל משפופרות הספק) יש אורך חיים ממוצע גדול יחסית, בין 1,000 ועד 10,000 שעות עבודה, בהתאם לסוג וליצרן השפופרות. גם כאן, יש אנשים הנוהגים לא לכבות כלל פריטי ציוד כאלה. כאן הבחירה היא בין איכות צליל מיטבית על ידי השארת הציוד דולק כל הזמן  –  לבין חיסכון בעלות החלפת שפופרות וכן חיסכון מסוים בצריכת החשמל על יד כיבוי הציוד בין השמעה להשמעה.

למגברי הספק המבוססים על שפופרות, זמן החימום המומלץ הוא לפחות חצי שעה. מאחר ואורך החיים הממוצע של שפופרות הספק הוא הרבה יותר נמוך מאשר אורך החיים של שפופרות לאותות נמוכים (אורך החיים הממוצע של שפופרות הספק הוא, בדרך כלל, בסביבות כמה מאות עד 1,000 שעות עבודה)  –  ומאחר ושפופרות הספק הן יקרות מאד  –  לא מומלץ להשאיר מגברים כאלה דולקים כל הזמן.

החימום מתבצע על ידי הדלקת ציוד המערכת. אפשר לנגן מוזיקה בעוצמה נמוכה בזמן החימום.


סדר הדלקת וכיבוי רכיבי המערכת

כאשר מכבים את כל רכיבי המערכת לאחר האזנה ומדליקים אותם שוב לקראת ההאזנה הבאה, סדר ההדלקה המומלץ הוא זה:
1. מקור
2. קדם-מגבר (או מגבר משולב)
3. מגבר הספק (או מגבר משולב)
במקרה שיש מגבר משולב, יש רק שני שלבים: בשלב ראשון מדליקים את המקור ובשלב שני את המגבר המשולב.

סדר הדלקה זה נועד למנוע רעש ברמקולים עם ההדלקה, משום שיש מכשירים המפיקים רעש ברגע ההדלקה.

סדר הכיבוי המומלץ הוא הפוך לסדר ההדלקה:
1. מגבר הספק (או מגבר משולב)
2. קדם-מגבר (או מגבר משולב)
3. מקור
במקרה שיש מגבר משולב, יש רק שני שלבים: בשלב ראשון מכבים את המגבר המשולב ובשלב שני את המקור.בהצלחה ובהנאה מהמוסיקה.לתוכן העניינים

שאלות, הערות והצעות יתקבלו בברכה: דואר אלקטרוני E-mailכל הזכויות שמורות.
Copyright © - 2011-2012 ליהושע גומא,
תל מונד