רכישת מערכת שמע איכותית ראשונהמדריך זה הוא הרחבה של המדריך הכללי: מדריך לרכישת ולהרכבת מערכת שמע.

המדריך הכללי נכון לכל מערכות השמע, בכל רמות איכות הצליל ובכל רמות המחיר.
המדריך הנוכחי מתייחס למקרים מסוימים של רכישה ראשונה של מערכת שמע באיכות צליל גבוהה ובתקציב גבוה, יחסית.

העיקרון של 'בטח באוזנייך' נכון לכל המקרים. העיקרון של רכישת מערכת שמע על פי איך שהיא נשמעת לבעליה נכון בכל המקרים.

עם זה, למנגנון השמיעה האנושי לוקח זמן להתרגל לאופי הצליל ולמאפייני הצליל של מערכת השמע. יש כאן תהליך של תרגול והתרגלות מנגנון השמיעה למערכת השמע, למאפיינים ולתכונות שלה, ליתרונות שלה ולחסרונות שלה. תרגול זה והתרגלות זאת אורכים זמן, לא ניתן לעשות כאן קיצורי דרך. בעצם זה תהליך של גיבוש הטעם האישי וההעדפות האישיות מבחינת איכות הצליל ואופי הצליל של מערכת השמע.

כאשר אדם רוכש מערכת שמע בתקציב נמוך, יחסית  –  מצד אחד אין לו אפשרויות רבות ומצד שני, הסיכון הכספי אינו גדול מאד.

כאשר אדם רוכש מערכת שמע בתקציב גבוה, יחסית  –  נדרשים זהירות רבה יותר וכן תכנון לעתיד.
התכנון לעתיד מתחייב מהעובדה שיש תהליך של תרגול והתרגלות לצליל המערכת ולאיכויותיה, תהליך של גיבוש הטעם האישי וההעדפות האישיות  –  תהליך הלוקח זמן.
בדרך כלל מדובר בסדר גודל זמן של שנה אחת.

משמעות הדבר היא שכאשר אדם נחשף בפעם הראשונה להאזנה ממושכת למערכת שמע באיכות צליל גבוהה, אין לו כלים לדעת אם גם בעוד שנה מהיום מערכת זאת תישמע לאוזניו טוב יותר ממערכות אחרות שהעלות שלהן היא בסדר גודל דומה. פעמים רבות, הטעם האישי וההעדפות האישיות מתפתחים, בהדרגה, תוך כדי האזנה ממושכת (האזנה לאורך זמן) למערכת השמע. מתוך כך, הטעם האישי וההעדפות האישיות משתנים עם הזמן.

גם כאשר אדם שמע תקופה ממושכת מערכת שמע באיכות צליל בינונית, תהליך ההתרגלות לצליל של מערכת באיכות צליל גבוהה לוקח זמן.

במקרים כאלה, של רכישה ראשונה של מערכת שמע באיכות צליל גבוהה ובתקציב גבוה, יחסית  –  ההמלצה שלי היא להתחיל עם רכישת מערכת ביד שנייה, מבלי לנצל את מלוא התקציב המיועד לרכישת המערכת. את רכישת המערכת הסופית מומלץ לעשות לאחר תקופה של בסביבות שנה, או יותר.

אכן, זה תהליך העשוי להיות מסורבל ומייגע  –  אבל בסופו של דבר, זאת הדרך הטובה ביותר והחסכונית ביותר שאני מכיר להגיע למערכת שתספק את בעליה לאורך שנים רבות.

החיסכון הכספי נובע מכך שכאשר רוכשים ציוד ביד שנייה, ניתן יהיה למכור אותו מאוחר יותר במחיר דומה למחיר הרכישה, או במחיר שאינו נמוך הרבה יותר ממחיר הרכישה. אמנם לא תמיד קל למכור ציוד ביד שנייה, אבל עדיין, במקרים רבים מחיר המכירה לא יהיה נמוך במידה משמעותית ממחיר הקנייה (כאשר קונים ביד שנייה).
לעומת זאת, כאשר רוכשים ציוד חדש, מכירתו כיד שנייה כרוכה בהפסד של בסביבות 50% ממחיר הרכישה שלו, לפעמים אפילו בהפסד גדול יותר.

רכישת מערכת ביד שנייה ניתן לעשות על ידי רכישת פריטים שונים בנפרד (רמקולים, הגברה ומקור בנפרד), או רכישת מערכת שלמה. ניתן לרכוש מאנשים פרטיים, או מסוחרים ויבואנים המציעים גם ציוד יד שנייה.

כמובן, גם את 'מערכת הביניים' ביד שנייה יש לבחור על פי איך שהיא נשמעת לאוזניו של הרוכש אותה. גם במקרה זה יש לחפש מערכת בעלת איכות צליל גבוהה. עם זה, במקרה כזה אין הכרח לחתור ל-'מערכת החלומות', או למערכת אידיאלית, מבחינת איכות הצליל שלה. ממילא מערכת זאת עשויה להיות רק שלב ביניים.

'מערכת הביניים' נועדה לאפשר לטעם האישי ולהעדפות האישיות להתפתח. כאשר הם יהיו מגובשים, תהיה לנו תמונה הרבה יותר טובה לגבי איכות הצליל ואופי הצליל אשר יספקו אותנו לאורך זמן.

יש אפשרות שאותה מערכת אשר מלכתחילה תוכננה להיות רק 'מערכת ביניים' תהפוך להיות המערכת הסופית, משום שיסתבר שאיכות הצליל שלה טובה דיה והיא עונה היטב על הטעם האישי וההעדפות האישיות. אם וכאשר זה קורה  –  מה טוב. אבל לא ניתן לדעת את זה בעת הרכישה הראשונה.בהצלחה ובהנאה מהמוסיקה.לתוכן העניינים

שאלות, הערות והצעות יתקבלו בברכה: דואר אלקטרוני E-mailכל הזכויות שמורות.
Copyright © - 2011-2012 ליהושע גומא,
תל מונד